OPERATING SYSTEMSOS Linux

19 urodziny Linux Ubuntu – Historia systemu czym jest Ubuntu kim jest Mark Shuttleworth RPA Mandela

Dziś kolejna opowieść a to okazji iż Ubuntu dokładnie dziś 20.10.2023 obchodzi 19te urodziny. Wiecie czym na prawdę jest Ubuntu ? Dlaczego powinnismy szanować Canonical i Marka Shuttlewortha ? Co do tego wszystkiego ma Nelson Mandela i pewien arcybiskup z Afryki ? Jak zmieniło się Ubuntu od powstania do dziś ? Jesteś ciekawy? Zapraszam do oglądania.

Linkownia:
https://ubuntu.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_philosophy

🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽
PARTNERAMI KANAŁU SĄ:
Miesięcznik Linux Magazine Polska
https://linux-magazine.pl/
Portal internetowy oraz hosting LINUX.PL

Polska Strona Linuksa


🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔼🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔽🔼
𝗠𝗲𝗱𝗶𝗮 𝗦𝗽𝗼ł𝗲𝗰𝘇𝗻𝗼ś𝗰𝗶𝗼𝘄𝗲 𝗸𝗮𝗻𝗮ł𝘂:
📧 Mail: swiatlinuksa@linux.pl
💵 PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/swiatlinuksa
💵 💳 https://tipply.pl/u/swiatlinuksa

source

by Świat Linuksa

linux foundation

21 thoughts on “19 urodziny Linux Ubuntu – Historia systemu czym jest Ubuntu kim jest Mark Shuttleworth RPA Mandela

  • Właśnie pożegnałem monitor LG IPS 224… Zaczęło się od migania obrazy teraz już w ogóle zdechł… O ja ciez pier…le… W sumie ponad 13 lat wytrzymał jak nie więcej…. Niech to szlag.. do tego syczy…. Awrrr…. Piękne urodziny Ubuntu….

  • Z tym Mir'em to nie było tak. Powiedziałeś, że Mir to był jeden z kompozytorów Waylanda. Prawda jest taka, że początkowo powstawał jako konkurent Waylanda. Tak samo jak Wayland miał korzystać (i przez pewien czas tak to działało) z implementacji EGL. Pamiętam, że była długa walka ze społecznością, że niepotrzebna jest alternatywa dla Waylanda, który wtedy też dopiero co powstawał. Były dyskusje programistów Canonicala z programistami konkurencyjnego obozu, czyli głownie Red Hata. Jedną taką nawet kiedyś śledziłem na IRC. Ostatecznie, po jakimś czasie (kilka lat później) Canonical przegrał bój ze społecznością/zmienił zdanie i stwierdził, że przebuduje Mira i będzie funkcjonował jako kompozytor Waylanda. Ogólnie kawał historii z tym systemem.

  • Pierwszy raz z Linuksem miałem styczność w szkole. Wcześniej tylko z 'słyszenia'. Ubuntu było więc moją pierwszą dystrybucją, którą zainstalowałem i "przeklikałem" samodzielnie. Toteż jest to jedna z moich ulubionych dystrybucji niezależnie od tego, w jakim kierunku idzie Canonical. Przejście na Gnome nie bardzo mi się podobało, ale to jak zaczął ten interfejs "ewoluować" sprawiło, że za Unity już nie tęsknie (choć nadal wolę Global Menu od ustawień w oddzielnym oknie programu). Ogólnie to taka kwestia przywiązania i choć na co dzień używam Windowsa, tak gdy czegoś potrzebuję to przerzucam się na Ubuntu. W pracy natomiast używam, gdzie muszę, Debiana Xfce, ale mimo wszystko różnice jakie dostrzegam leżą głownie w interfejsie, choć Linuksiarze powiedzieliby, że ich znacznie więcej. Tak czy owak, prywatnie to tylko Ubunciak, dokładnie ten przez wielu znienawidzony 🙂 . Dzięki za ten film, oglądało się przyjemnie.

  • Ubuntu 6.06 to mój pierwszy linux, mam Ubuntu do dziś, obok innych systemów zainstalowanych raczej z ciekawości, bazowy to ciągle Ubuntu.

  • Czekamy na przystawki. Pozdro Bartek.

  • Swoją przygodę z Linuxem rozpocząłem w 1998 roku zakupem książki z płytą Red Hat 5.1. Instalacja, w miarę bezproblemowa, działał nawet wdzwanialny modem.😀W miarę lat testowałem wiele dystrybucji od Slackware po Gentoo, aż nastał Ubuntu. Okazało się , że większość sprzętu działa od strzału. Bez komplikacji, poszukiwania przepastnych zasobów internetu. System wprawdzie rozleniwiał, ale z biegiem czasu stałem się wygodny i chciałem, aby instalacja nie wymagała ode mnie mnóstwa poświęconego czasu.W każdym razie dzięki Ubuntu nasz kochany Linux trafił pod "strzechy" i dzięki mu za to.

  • Panie Bartku live na tic tok:)

  • Już miałem nie oglądać do końca, ale wyszło jak wyszło 😉
    Ogólnie jakbym się bardziej interesował tematem to z większą chęcią bym obejrzał ten filmik.
    Co do Ubunciaka to przesiadłem się ostatnio na KDE Neon, więc chyba dość podobnego distro
    i całkiem dobrze się u mnie sprawuje.
    Wcześniej używałem Debiana.
    Sądząc po używanych przeze mnie dystrybucjach to można dojść do wniosku, że nie jestem zbyt zaawansowanym użytkownikiem Linuksa i… to prawda.
    Działać – działa (i to jeszcze jak), lecz co do zagłębiania się to… znudziło mi się to już dawno.
    Jako tako to ogarniam i tyle.
    Jak ktoś ma małe potrzeby to trudno mi powiedzieć "co tam takiego trudnego".
    Jak ktoś chce (czyli też: nie będzie się zbyt łatwo zniechęcał) to ogarnie to bez większego problemu w takim stopniu co ja 🙂
    Z resztą… od czego jest Gugl.
    Tylko, że… ja używałem tylko konfiguracji z APU, więc może łatwo mi mówić.

  • hej mam pytanie ,czy serwery mirror arch linux mogą zbierać adresy ip użytkowników aby wykorzystać je do złych celów? Pytam bo wiem ,że część ,mirrorów jest hostowana przez osoby prywatne czyli może to być każdy.

  • Ubuntu było czymś pięknym z tym swoim spartańskim wyglądem szybkością schludnością, wąskim paskiem u góry, szybkim gnomem mógł zrobić furrorę wśród systemów operacyjnych. I właściwie po dziś nie rozumiem czemu porzucili swój główny nurt ciągnący ich do przodu pośród innych z tym co ich wyróżniało. Wprowadzili unity potem te nierozumne smaki których zainstalować nawet nie idzie przynajmniej na moim sprzęcie chyba że instalują je na satelitach kosmicznych. Mate, dno. Wolę MX choć buntu ma przewagę wsparcia. Używalność niekoniecznie. Proszę sobie porównać sprawność działania Ma ubuntu na zwykły sprzęt oraz ich prostotę i wygląd/funkcjonalność. Czyli to co w systemach jet kluczowe. Nie kieruję komentarza do pana Bartka gdyż jest świadomy tych cech o których z resztą mówił w wielu filmach. Pozdrówki

  • 19 lat.Szmat czasu.Aż dziw jak bardzo można było zepsuć przez ten czas kiedyś tak dobrą dystrybucję.

  • Kawał ładnej historii. 9.04 Polski Remix to moje pierwsze distro. Te remixy miały fajne skrypty konfiguracyjne w sam raz dla początkujących (spolszczenia, instalacja ważniejszych programów, cała konfiguracja systemu itp.). Mam na wirtualnej maszynie zainstalowane pierwsze wydanie 4.10 Warty. Można by dużo mówić tego czy tamtego, ale bez Ubuntu przejście z Win na Linuksa było by napewno bardzo utrudnione. Pozdrowionka👍

  • Nie ładnie tak kłamać! Słowo "ubuntu" oznacza "człowieka, który nie potrafi zainstalować Debiana" 🙂 i każdy od lat to wie. EDIT: jednak o tym wspomnialeś! PS. Też mi Cannonical CDki wysyłał i uwaga: NAKLEJKI A ja do dziś nie mogę nigdzie znaleźć dużej naklejki na tył lapka z mintem i małej takiej jak "intel inside" ale mint lub linux inside… jak masz jakieś dojścia daj znać bo na alledrogo nie ma – są jakieś paździeże same. Z góry dzięki.

  • Gdzies tak okolo 2005, byl openSUSE. Pozniej Ubundu. Po kilku latach przeszedlem na Linux Mint. Oczywiscie mialem Debiana. Na "Poziomce ", mam OS Raspberry z serwerem Openmediavault. Swiat Linuxa jest dla mnie centrum informacyjnym o dystrybucjach. Bardzo czesto mnie inspirowal(uje). Gdyby spoleczenstwo mialo wyzsze IQ. To by wiecej bylo siedzacych na Linuxie. Serdecznie pozdrawiam autora "Swiata Linuxa"z Montrealu.

  • Dlatego właśnie korzystam z Gnu Linux Ubuntu ❤ bo ma piękną i bardzo bogatą Historię ❤❤❤❤❤❤❤❤❤

Comments are closed.